Τετάρτη, 17 Οκτωβρίου 2018 19:35

Κύπελλο Ηλείας-ΜΑΡΚΕΤ ΙΝ: Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Γράφτηκε από τον
Ad Slot
Ξεκίνησε σήμερα η Α΄ Φάση του Κυπέλλου Ηλείας με τη συμμετοχή ομάδων της Α2 και της Β΄ και Γ΄ Κατηγορίας (όσες δήλωσαν συμμετοχή), χωρισμένες σε 5 ομίλους με γεωγραφικά κριτήρια.

Οι αγώνες είναι ενός γύρου (μονοί) και προκρίνονται στη Β΄ Φάση οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

Στη Β΄ Φάση θα λάβουν μέρος τα σωματεία που θα προκριθούν από την Α΄ Φάση και τα σωματεία της Γ’ Εθνικής και της Α1 Κατηγορίας.

Κύπελλο Ηλείας: Ο ΠΑΟΒ το τρόπαιο στην παράταση - Πρώτη φορά στην ιστορία του

Ο ΠΑΟ Βάρδας ήταν ο θριαμβευτής του φετινού τελικού του Κυπέλλου Ηλείας Market In. Η ομάδα της Βουπρασίας έγραψε ιστορία καθώς για πρώτη φορά κατέκτησε το τρόπαιο αυτό, καθώς επικράτησε με 3-1 του Αίαντα Γαστούνης στην παράταση στο κατάμεστο γήπεδο της Ανδραβίδας.

Ο Σταθάτος άνοιξε το σκορ για τον Αίαντα στο 23ο λεπτό, ενώ στο 33ο λεπτό ο Πολίτης κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Θεοδωρόπουλο και ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο ΠΑΟΒ έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς όταν δύο φορές η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και τελικά ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση.

Ο ΠΑΟΒ έδειξε καλύτερος του Αίαντα και με δύο γκολ του Πυρρή στο 93ο και στο 107ο λεπτό επικράτησε στον 51ο τελικό του θεσμού.

ΠΑΟ Βάρδας: Βορύλλας, Πολίτης, Διονυσόπουλος, Παπασπηλιόπουλος, Σακελλαρόπουλος, Λιόσης, Μαυρόπουλος (80ο λ.τ. Φερεκίδης), Τσιρίκος (65ο Σταυρόπουλος), Λαθύρης (106ο Νικολακόπουλος), Πυρρής, Κουλούρης (113ο Παλούμπης).

Αίας Γαστούνης: Καρακίτσος, Στανής, Βασιλικόπουλος (118ο Μουτσάι), Ρίλντι, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος (118ο Μαργαρίτης), Δούλος, Θεοδωρόπουλος, Βράπι (118ο Παπασωτηρίου), Γιαννακόπουλος (68ο Καράμπελας - 118ο Λαγανόπουλος).

[widgetkit id="6" name="######### Gallery για Άρθρα #########"]

• Κύπελλο Ηλείας: Η ώρα του τελικού
    Κύπελλο Ηλείας: Η ώρα του τελικού

Στο γήπεδο της Ανδραβίδας θα κριθεί σήμερα ο τίτλος του Κυπελλούχου Ηλείας 2021-2022. ΠΑΠ Βάρδας και Αίας Γαστούνης αναμετρώνται στις 4.30 μ.μ. για το τρόπαιο.

Αν τα καταφέρει ο ΠΑΟΒ θα είναι το πρώτο Κύπελλο Ηλείας στην ιστορία του, ενώ ο Αίας είναι πολυνίκης του θεσμού με πέντε κατακτήσεις.

Πέρα από τον τίτλο όμως έχουμε την αναμέτρηση των δύο καλύτερων ηλειακών ομάδων της φετινής σεζόν.

• Κύπελλο Ηλείας: ΠΑΟΒ - Αίας στον τελικό
    Κύπελλο Ηλείας: ΠΑΟΒ - Αίας στον τελικό

Ο ΠΑΟΒ κέρδισε στο "Γρηγόριος Καλάκος" τη Δόξα Νέας Μανωλάδας και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ηλείας. Ο Λαθύρης με δύο τέρματα, ο Σακελλαρόπουλος και ο Διαμαντόπουλος διαμορφωσαν το τελικό σκορ.

Στον Πύργο ο Πανηλειακός νίκησε τον Αία, με 2-1 και διεκδίκησε την πρόκριση με καλές πιθανότητες, όμως το γκολ των φιλοξενουμένων στο 94ο λεπτό από τον Σταθάτο, έδωσε την πρόκριση στον Αίαντα.

• Τοπικό ποδόσφαιρο: Οι αναμετρήσεις της ημέρας (10/4)
    Τοπικό ποδόσφαιρο: Οι αναμετρήσεις της ημέρας (10/4)

Κύπελλο Ηλείας: Τα σημερινά (21/11) αποτελέσματα της Α' φάσης

Έξι αγώνες περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της Α' φάσης του Κυπέλλου Ηλείας.

Δόξα Ν.Μ. - ΠΑΟ Κακοβάτου 3-1
    Α.Ο. Μακρισίων - Λέοντες 1-2
    Ατρόμητος Β. - Κένταυρος Σωστίου 1-2
    Λ. Αστέρας - Ηλειακός Β. 3-5 στα πέναλτι (3-3 κ.α., 4-4 παρ.)
    Ολυμπιάδα - Κεραυνός Βρ. 1-0
    Αλφειός - Θύελλα Καταρ. 2-1 παρ. (0-0 κ.α.)

Δευτέρα 22 Νοεμβρίου - Ώρα 4.30μ.μ.
    Πανηλειακός - Ξενοφών

• Κύπελλο Ηλείας: Τα αποτελέσματα της Α' φάσης (20/11)
    Κύπελλο Ηλείας: Τα αποτελέσματα της Α' φάσης (20/11)

Είκοσι δύο γκολ σε τέσσερις αναμετρήσεις σημειώθηκαν στους σημερινούς αγώνες της α΄φάσης του Κυπέλλου Ηλείας.

Νίκη Τραγανού - Πέλοπας Πελοπίου 8-1
    Διγενής Χαριάς - Ηλειακός Λεχαινών 2-5
    Ολυμπιακός Σαβαλίων - Εθνικός Γερακίου 2-1
    Πέλοπας Πύργου - Θύελλα Καρδαμά 3-0

• Πρεμιέρα σήμερα για το Κύπελλο Ηλείας
    Πρεμιέρα σήμερα για το Κύπελλο Ηλείας

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν θα διεξαχθούν αγώνες της Α1 και Α2 Κατηγορίας Ηλείας στο τοπικό ποδόσφαιρο, λόγω της πρεμιέρας του Κυπέλλου Ηλείας με τους αγώνες της Α' Φάσης του θεσμού.